Jak dokonać rezerwacji?

1Wybierz interesujący Cię pokój.
2Dokonaj rezerwacji.
3Zapłać 30% zadatku w ciągu 7 dni. 

Jeśli nadal masz pytania, to przeczytaj regulamin napisz do nas: pensjonat@alpejskidwor.pl lub zadzwoń. Zapraszamy!

Ważne informacje!!!

Przyjmujemy płatność kartami
karty

Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Twierdza KłodzkoTwierdza kłodzka i labirynty - W X wieku, w miejscu dzisiejszej twierdzy, istniał gród, który często niszczony i odbudowywany, z czasem staje się potężnym zamkiem. Zamek w czasie wojny 30-letniej zostaje poważnie zniszczony. Na jego ruinach Austriacy budują fortyfikacyjne. Fortyfikacje wzniesione przez Austriaków rozbudowuje zwycięzca wojen śląskich król pruski Fryderyk II. W końcu XVIII wieku twierdza otrzymuje dzisiejszy kształt. Od tej pory twierdza służyła jako koszary i więzienie. W okresie II-giej wojny światowej twierdza jest więzieniem dla jeńców wojennych, a od lipca 1944r. do maja 1945r. zakładem zbrojeniowym firmy AEG - produkującym nadajniki i odbiorniki radiowe dla łodzi podwodnych i rakietowych pocisków V1 i V2. Po wojnie mieszczą się tutaj magazyny wojskowe, które ulegają w latach 1956-58 likwidacji. 
Ogród Bajek w MiedzygórzuOgród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, przy żółtym szlaku, wiodącym z Międzygórza do Marii Śnieżnej. Jego powierzchnia wynosi 0,23 ha. Ogród został założony po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Zasadził tam również wiele drzew i krzewów ozdobnych. Po 1945 roku, na skutek braku opieki, oddziaływania warunków atmosferycznych i zwykłego wandalizmu, część eksponatów bajkowych uległa zniszczeniu lub została skradziona.W pierwszych latach po zakończeniu wojny Ogrodem Bajek opiekował się wraz z rodziną Pan Bobrowski, a następnie – do roku 1973 – Pan Zubilewicz, stolarz pochodzący z Nowogródka. W latach 1974 – 1981 Ogród Bajek pozostawał pod opieką harcerzy z poznańskiego Hufca im. Janka Krasińskiego, przyjeżdżających do Międzygórza na letnie obozy. W 1974 roku, przez dwa letnie miesiące, pracowało przy jego odbudowie i rekonstrukcji kilkudziesięciu harcerzy pod kierunkiem harcmistrza Polski Ludowej Mariana Orzecha.  
Schronisko na ŚnieżnikuSchronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta położone w samym sercu malowniczych Sudetów Wschodnich w Masywie Śnieżnika to wymarzone miejsce jako baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Urok Masywu Śnieżnika i jego tajemniczość zapewni niezapomniane wrażenia. Rejon schroniska NA ŚNIEŻNKU oferuje doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej, pieszej, narciarskiej i rowerowej. Turyści odwiedzający Masyw Śnieżnika mają do dyspozycji kilka tras rowerowych oraz liczne znakowane szlaki turystyczne. Z racji swojego położenia oraz specyficznego mikroklimatu są tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i ski-tourowego. Na terenie Masywu Śnieżnika działa całoroczna stacja górskiego ochotniczego pogotowia ratunkowego GOPR, zapewniając turystom profesjonalną opiekę medyczną.  
sanktuarium-marii-snieznejW Sanktuarium „Maria Śnieżna” położonym w Masywie Śnieżnika pod szczytem góry Iglicznej, wzniesionym w latach 1781-82, z dobudowanymi czterdzieści lat później krużgankami otaczającymi nawę świątyni, znajduje się w ołtarzu łaskami słynąca figura Matki Bożej Przyczyna naszej Radości „Maria Śnieżna”. Jest to jedyna figura Matki Bożej w całej Archidiecezji Wrocławskiej koronowana przez św. Jana Pawła II. Koronacja odbyła się w dniu 21.06.1983 r. we Wrocławiu. Figura pochodzi z 1750 r. i jest ludową kopią Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. W Sanktuarium „Maria Śnieżna” św. Jan Paweł II był co najmniej trzykrotnie: jako ksiądz w 1955 r., jako biskup 1961 r., jako kardynał 1968 r. W krużgankach Sanktuarium znajduje się wystawa i całoroczna bożonarodzeniowa szopka. Sanktuarium udostępnione jest do zwiedzania, gdy nie ma Mszy Św. lub Nabożeństwa od godz. 10:00 do 18:00 maj-wrzesień, październik-kwiecień od 10:00 do 16:00 . 
Wodospad Wilczki Dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, Wodospad Wilczki (niem. Wölfelsfall) znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie), w pobliżu Międzygórza. Wysokość wodospadu wynosi 22 m. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyka. Przed wielką powodzią w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m. Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła eworsyjnego wyżłobionego w mniej odpornych łupkach łyszczykowych. Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad.Powstanie wodospadu związane jest ze wznoszeniem się trzeciorzędowego uskoku przerywającego bieg rzeki. Skały progu i wąwozu zbudowane są z gnejsów gierałtowskich. Wąwóz za wodospadem, mający szerokość ok. 3 m, 20 m długości i 15 m głębokości, nazywany jest kanionem amerykańskim. Po ok. 300 m Wilczka wypływa w dużo szerszą dolinę, przegrodzoną dalej tamą wybudowaną tu w 1908 roku.  
Wieża widokowa W Sudetach Wschodnich powstała pierwsza wieża widokowa. Znajduje się na Trójmorskim Wierchu. Budowa kosztowała 170 tys. zł, z czego trzy czwarte dała Unia Europejska. Wieża ma 25 metrów wysokości. Stoi zaledwie kilka metrów od czeskiej granicy. Trójmorski Wierch jest jedyną polską górą, z której spływają wody aż do trzech mórz. Nysa Kłodzka płynie do Bałtyku, Lipowski Potok płynie do Morza Północnego i rzeka Morawa do Morza Czarnego. Po wybudowaniu wieży w okolicy spodziewane jest turystyczne ożywienie. Władze Międzylesia w przyszłym roku planują budowę drugiej wieży. Ma stanąć na Czerńcu.  
Czarna Góra Ośrodek Górski Czarna Góra oferuje jedne z najwspanialszych warunków śniegowych w regionie, wspomagane dodatkowo przez kilkukilometrowy system dośnieżania. Tereny zjazdowe - ponad 8 km nartostrad - oferują bogaty wachlarz stopni trudności od odcinków bardzo trudnych do bardzo łatwych. Jest to rewelacyjne miejsce do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach lub snowboardzie. Ośrodek jest, również wspaniałym miejscem do uprawiania paralotniarstwa oraz extremalnej jazdy rowerowej.Do dyspozycji: punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu, WC, parking.  
Trasy biegoweW naszych terenach można również spróbować innych form aktywnego wypoczynku zimowego z dala od ludzi, wyciągów i kolejek - polecamy narciarstwo biegowe oraz crosscountry - liczne ścieżki i szlaki czekają na eksplorację. Można wybrać bardzo zróżnicowane trasy poznając przy tym piękno Masywu Śnieżnika
Walim i Osówka Podziemny Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i takiej samej odległości na północ od miejscowości Sierpnica.Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.  
Dolni MoravaWizytorzy Dolní Moravy z pewnością ocenią nowy turystyczny ośrodek informacyjny (TIC), leżący w sąsiedztwie nowego parking. Obecnie otwarty jest codziennie oprócz poniedziałku i środy, zawsze od 8:30 – 16:30 godz. Wykonawca TIC zapwenia tu kompletny serwis informacyjny, do dyspozycji jest nowo zbudowane WC z zapleczem higienicznym i automat na ciepłe napoje. Nasi pracownicy podają Państwu kompletne informacje o czynności ośrodka narciarskiego SKI centrum SNĚŽNÍK, doradzą zakwaterowanie, zimą posiadają aktualny serwis sniegowy, połączenie z Pogotowiem Górskim i kierownictwem ośrodka narciarskiego. Bezpłatny parking.  
Muzeum KralikiMuzeum leży w samym środku rozległego i bardzo potężnie zbudowanego pasma linii umocnień czechosłowackich z lat 1935-1938. W jego bezpośredniej bliskości znajduje się mnóstwo zachowanych budynków fortyfikacyjnych różnego typu. 
Muzeum papiernictwaMuzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój - W salach budynku głównego papierni prezentujemy historię papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku. Uzupełnieniem głównych tematów ekspozycji są wątki ściśle związane z historią papiernictwa dotyczące materiałów pisarskich poprzedzających wynalazek papieru, techniki drukarskiej oraz wyrobów papierowych. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru, prowadzona w oparciu o zrekonstruowane i historyczne urządzenia pozyskane z modernizowanych fabryk papieru. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępnione są zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa nt historii drukarstwa. 
Kopalnia ZłotaKopalnia złota w Złotym Stoku - Trasa turystyczna została wytyczona w dwóch historycznych sztolniach: "Sztolni Gertrudy" i "Sztolni Czarnej Górnej". Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach liczących nie więcej niż 40 osób. Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C. Część chodników możemy zobaczyć tylko z łodzi, gdyż zostały one zalane wodą na skutek wybudowania tu tamy. W części sztolni udostępnionej do zwiedzania znajdziemy m.in. bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, wyeksponowano dawne narzędzia górnicze (znalezione w kopalni) i hutnicze (m.in.: piec muflowy, w którym wytapiano złoto). 
Jaskinia NiedźwiedziaKletno - Jaskinia Niedźwiedzia - znajduje się w Masywie Śnieżnika na Ziemi Kłodzkiej, powyżej wsi Kletno, na wysokości ok. 800 m. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów - liczy około 2500 m korytarzy. Znaleziono tu olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości gatunków już wymarłych. Od licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego wzięła swoją nazwę. To aktualnie 13 co do długości polska jaskinia. W roku 1983 część korytarzy udostępniono dla turystów. Na trasie o długości ok. 350 m wykonano oświetlone wygodne chodniki i schody. Szczególnie piękna jest Sala Pałacowa - można zobaczyć stalaktyty, stalagmity, misy martwicowe, kaskady, draperie i inne formy jaskiniowe. Grota powstała w pięknych białych marmurach, ale nacieki mają wiele barw od bieli po odcienia czekoladowe. 
Błędne SkałyBłędne Skały - Rezerwat krajobrazowy o powierzchni 21,14 ha, który tworzy ławica piaskowców ciosowych zalegająca na wysokości 852 m. Cała ławica spękana jest siecią regularnych, szeroko rozwartych szczelin, osiągających głebokość 6-8 m. Tworzą one malowniczy labirynt skalny powstały na skutek procesów wietrzeniowych i erozyjnych. W wyniku tych procesów powstało "skalne miasto" z wąskimi uliczkami. Występują tu piękne, dobrze wykształcone formy skalnych stołów, baszt, grzybów, tuneli, z których wiele ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze. 
Szczeliniec WielkiSzczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Spękanie ławicy piaskowców ciosowych utworzyło największe w kraju "skalne miasto" złozone z ogromnej ilości oryginalnie ukształtowanych skał i skałek. Obszar ten jest ograniczony ze wszystkich stron kilkudziesięciometrowej wysokości murami skalnymi, bogato urzeźbionymi i spękanymi. Znajdują się tu najbardzie znane skały: najwyższy Fotel Pradziada będący kulminacją masywu, Wielbłąd, Kaczęta, Głowa księżniczki Emilii. W pn. części dolnego poziomu, blisko krawędzi stoliwa znajdują się najgłębsze i najciekawsze szczeliny z Diabelską Kuchnią i Piekiełkiem. Z punktów widokowych znajdujących się w rezerwacie roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś. 
Muzeum BajekMuzeum bajek w Kudowie Zdrój - intencją muzeum jest ocalenie od zapomnienia i uświadomienie wszystkim jaką ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa zabawka. W Bajce zobaczymy zabawki z XIX i XX wieku, między innymi zabawki z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. Zabawki ludowe, pamiątkarskie, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką. Eksponaty prezentowane są w specjalnych gablotach, których wnętrza zostały zaprojektowane i wykonane przez plastyków Hannę i Małgorzatę Kopytko oraz scenografa Monikę Lucińską. 
Bazylika w WambierzycachBazylika Wambierzycka - Pierwsze wzmianki o kościele pojawiają się w 1418 r. Do bazyliki prowadzą monumentalne, szerokie schody kamienne składające się z 33 stopni co nawiązuje do wieku Chrystusa oraz piętnastu dodatkowych stopni, które symbolizują wiek Maryi w jakim urodziła Jezusa. Fasada Kościoła posiada bogate dekoracje składające się z wielu figur przedstawiających świętych oraz w górnej części ze sceny koronacji Maryi przez Trójcę Świętą, pod którą znajduje się herb cesarstwa Habsburgów. Elewacja kościoła jest iluminowana rzędami żarówek umieszczonych wzdłuż gzymsów i krawędzi. Wewnątrz kościoła znajduje się bardzo bogate i cenne wyposażenie barokowe. W ołtarzu głównym z 1720 r. umieszczona jest gotycka figurka MB z Dzieciątkiem, zwana Wambierzycką z 2 połowy XIV w. Szczególnie cennym elementem wyposażenia jest barokowa ambona z 1723. 
Polanica ZdrójPolanica Zdrój - W Parku Zdrojowym, w okazałym pawilonie z 1913 roku znajduje się pijalnia "Wielkiej Pieniawy", z której prowadzi przejście do hali spacerowo - koncertowej, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej. Do tego kompleksu przylega, dobudowany w 1925 roku Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, wybitnej aktorki, która w latach 60-tych występowała kilkakrotnie na tej scenie. Obecnie tworzone jest w nim Międzynarodowe Centrum Konferencyjno - Kulturalne. Przy głównej alei stoi szpital uzdrowiskowy "Wielka Pieniawa" wybudowany w 1906 roku. Z pijalni kierujemy się główną aleją parkową w górę. Po lewej stronie tryska fontanna, która posiada dwa programy - całodobowy i pokazowy. O zmierzchu podświetlana jest szesnastoma kolorowymi lampami i tworzy w rytm muzyki i oświetlenia figury tryskające z 726 dysz na wysokość 12 metrów. Fontanna jest czynna w okresie letnim od 1 maja do 30 września. Wieczorne pokazy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. 
Kudowa ZdrójKudowa Zdrój - Sercem Kudowy jest położony u stóp Góry Parkowej Park Zdrojowy. Założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, powiększony w pocz. XIX w. Do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, enklawą ciszy i spokoju. Wejście do Parku stanowi kamienna kaskada schodów, wzdłuż której płynie strumień wody, ginący pod ziemią. Przy wejściu wznosi się uzdrowiskowy budynek Pijalni połączony z Salą Koncertową. Wnętrze tej rotundy zdobią obrazy A. Von Molnara. Drzewostan parkowy tworzą wszystkie znane gatunki drzew oraz okazy egzotyczne: agawy, kaktusy, opuncje, draceny i saganowce. Zachwycające nas swym pięknem układane każdej wiosny kwiatowe dywany oraz ukryte w głębi Parku krzewy różeczników (rododendronów), których głowy pochylają się w czerwcu pod ciężarem kwiatów. 
Duszniki ZdrójDuszniki Zdrój - Do oddalonego od miasta parku można dojść Aleją Chopina wiodącą wzdłuż Bystrzycy pośród starych i nowych pensjonatów . Jedna z atrakcji parku to tryskająca na wysokość 40 metrów fontanna Gigant. W letnie weekendy jest kolorowo iluminowana, co w połączeniu z manipulacją wysokością wody i podkładem muzycznym daje niesamowity efekt. W centrum parku stoi niewielki dworek Chopina, gdzie w sierpniu odbywaj się koncerty w ramach festiwalu chopinowskiego, a także nastrojowe nocne recitale przy świecach, zwane Nokturnami. Warto rzucić okiem na spiżowy pomnik przed dworkiem przedstawiający zamyślonego kompozytora. W odległości w kilku kroków wznosi się gmach pijalni: można tam skosztować musującej Pieniawy Chopina i Zimnego. 
Kaplica CzaszekKaplica Czaszek w Czermnej - jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ciekawsze okazy czaszek, ongiś leżące na ołtarzu, umieszczono w szklanej gablocie. Znajdują się tam czaszka ks. Tomaska (zmarłego w 1804, umieszczona tam zgodnie z jego ostatnią wolą), grabarza Langera, wójta Czermnej i jego żony. Obok leżą przedzurawione czaszki dwóch żołnierzy zabitych bronią białą, kość udowa wysokiego (ok.2 m) Szweda i charakterystycznie zbudowana Tatara, a także czaszki ze zmianami chorobowymi i źle zrośnięte kości kończyn. Wśród piszczeli, czaszek, ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie rzeźby aniołów: jeden z trąbą (pod nim napis: "Powstańcie z martwych"), drugi z wagą (z napisem: "Pójdźcie pod sąd"), na środku ołtarz z barokowym krzyżem. 
GÓRA
TripAdvisor Logo
Facebook Logo
Google Plus Logo